Welsh Corgi Pembroke: cechy charakteru, umiejętności oraz wady i zalety

Welsh Corgi Pembroke to bardzo otwarty i przyjacielski pies. Jest bardzo wierny i szybko przywiązuje się do właściciela. Ma mnóstwo energii, nie lubi nudy i jest bardzo bystry. 

Cechy charakteru

Corgi jest bardzo pogodny i cierpliwy, dlatego jest świetnym kompanem dla dziecka. Jest bardzo delikatny wobec niemowlaków i uwielbia przebywać w ich pobliżu. Corgi ma instynkt zaganiania, przez co czasem podszczypują biegające dookoła dzieci. W takim wypadku trzeba go tego oduczyć. Corgi jest z natury łagodny, dlatego nie przejawia agresji i jest ufny wobec obcych. Zazwyczaj dobrze dogaduje się z innymi psami, jednak między osobnikami tej samej płci, które mieszkają pod jednym dachem, może dochodzić do konfliktów. W stosunku do małych zwierząt domowych jest tolerancyjny. Corgi nie lubi nudy i bezczynności. Aby zachować dobrą kondycję i szczupłą sylwetkę, musi mieć dużo ruchu. Corgi dobrze czuje się w mieszkaniu i nie potrzebuje dużo miejsca, ale musimy pamiętać, by zapewnić mu wystarczającą ilość spacerów i zabawy. 

Umiejętności

Głównym zadaniem Corgiego było kiedyś zaganianie bydła, owiec i drobiu. Obiegał on stado i pilnował porządku. Szczekał i zaganiał nieposłuszne zwierzęta oraz szczypał je w pęciny. Udawało mu się unikać kopnięć, bo jest mały, sprytny i zwinny. Corgi przeganiał także krowy na pastwisku i zapędzał je do obory. Korzystano z jego pomocy również podczas wypasu gęsi. Potrafił również chronić zwierzęta przed drapieżnikami i tępił szkodniki na farmach. Współcześnie Corgi jest głównie psem do towarzystwa. Jest bardzo rodzinny i uwielbia bawić się ze swoim właścicielem. Jest bardzo aktywny i wytrzymały, dzięki czemu świetnie radzi sobie w niektórych sportach np. obedience, dogtrekkingu oraz flyballu. Jest bardzo bystry i chętnie zdobywa nowe umiejętności. Corgi może również uczestniczyć w szkoleniu na psiego ratownika oraz sprawdzić się w dogoterapii.

Wady i zalety

Corgi bardzo gubi sierść - niewielkie ilość przez cały czas i obficie linieje dwa razy do roku. Szybko podporządkowuje sobie domowników, dlatego jeśli nie wychowamy go dobrze, może przejawiać skłonności do dominacji. Corgi należy do najzdrowszych ras, ale sporadycznie może pojawić się u niego kulawizna młodzieńcza. Zazwyczaj nie wymaga ona leczenia i mija wraz z wiekiem. Należy zachować ostrożność i zadbać o prawidłową wagę pieska. Ponadto należy unikać częstego chodzenia po schodach i wysokich skoków, ponieważ to bardzo obciąża jego kręgosłup. Ze względu na tak krótkie nóżki, Corgi musi włożyć sporo wysiłku w tego typu czynności. Corgi jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji, nadaje się do mieszkania i toleruje inne zwierzęta. Jest bardzo przyjazny, przywiązany i oddany. Jest inteligentny, szybko się uczy i świetnie dogaduje się z dziećmi. Ponadto można z nim uprawiać niektóre sporty i chętnie wybiera się na długie spacery ze swoim właścicielem. 

Komentarze

Dodaj komentarz