Waran stepowy - hodowla, terrarium i żywienie

Waran stepowy nie ma wygórowanych wymagań, dlatego można stosunkowo łatwo zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. W warunkach domowych może osiągnąć ok. 130 cm (licząc z ogonem). Dowiedz się, jak wybrać terrarium dla warana stepowego, poznaj jego usposobienie i potrzeby. 

Jak wybrać terrarium dla warana stepowego

Waran stepowy potrzebuje terrarium o temperaturze około 28°C i o wilgotności powietrza ok. 50-60%. W terrarium powinniśmy również umieścić kamienie, skały i konary drzew, by nasz zwierzak czuł się komfortowo. Pamiętajmy jednak, że waran to duża jaszczurka. Musi mieć odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, a wszelkie dekoracje muszą być dobrze przymocowane - inaczej zwierzę może je przewrócić. Możemy również zamocować kilka solidnych półek z wygodnym wejściem, by waran mógł bez problemu się na nie dostać i wylegiwać. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie kryjówek, w których mógłby chować się nasz przyjaciel. Można zbudować je np. z grubej kory lub płytek skalnych. Konstrukcja musi być jednak solidna i odpowiednio przymocowana. W terrarium powinien się również znaleźć basen z wodą. Konieczna jest także lampa UVB. Warto również zadbać o odpowiedni rozmiar terrarium - im będzie ono większe, tym lepiej dla naszego zwierzaka. Minimalny rozmiar dla dorosłego osobnika to 200x100x80. 

Waran stepowy - zachowanie

Waran stepowy szybko przyzwyczaja się do właściciela i jeśli zostanie do tego przyzwyczajony, z łatwością pozwoli wziąć się na ręce. Waran jest bardzo ciekawski i lubi poznawać świat swoim rozdwojonym językiem. Warto pamiętać, by mieć na niego oko, gdy wypuszczamy do z terrarium. Powinniśmy mieć go pod ścisłą kontrolą, aby nie zrobił sobie krzywdy oraz nie zniszczył żadnych przedmiotów. Terrarium warana powinno być odpowiednio zamknięte, aby uniemożliwić mu ewentualną ucieczkę. Waran jest bardzo inteligentny, dlatego wykorzysta każdą okazję, by wydostać się ze swojego pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie zamka, który zabezpieczy szybkę przed jej przesunięciem przez naszego sprytnego zwierzaka.

Czym karmić warana stepowego?

Młody waran stepowy zjada bezkręgowce oraz szczurze i mysie noworodki. Z kolei dorosły drapieżnik bardzo lubi jajka, ryby oraz gryzonie. Warto zadbać o urozmaicenie jego diety i podawanie mu różnych przysmaków. Waran stepowy lubi się objadać i najchętniej pochłonąłby wszystko naraz. Z tego powodu należy kontrolować ilość i wielkość porcji, aby go nie przekarmić. Zwierzak ten może bardzo szybko przytyć, a następnie mieć duże kłopoty z przywróceniem prawidłowej masy ciała. Spożywanie zbyt dużej ilości pokarmu może również prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym. W przypadku tego zwierzaka szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na to, co powinien jeść, ale również ile i jak często.

Komentarze

Dodaj komentarz