Pies i dziecko pod jednym dachem

Czy pies i niemowlę pod jednym dachem do dobry pomysł? Jak obecność psa wpływa na rozwój dziecka? Jak przygotować psa na przyjście na świat nowego członka rodzina i jak nauczyć go dyscypliny?

Rozwój emocjonalny dziecka

Dziecko wychowujące się z psem uczy się wrażliwości oraz szacunku. Kontakt psa z dzieckiem może mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, o ile nauczysz psa funkcjonowania w rodzinie i dyscypliny. To Twoim zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem dziecka i tłumaczenie mu zachowań zwierzaka. Pamiętaj, że to Ty nadzorujesz kontakt dziecka z psem i odpowiadasz za ich relację. Nawet najłagodniejszy pies, może stanowić zagrożenie dla dziecka, ponieważ zazwyczaj przewyższa je znacznie swoją masą ciała. Może nieumyślnie przestraszyć lub przewrócić dziecko. Maluchy są ciekawe świata i energiczne, co również może być zaskoczeniem dla psa. Wsadzenie ręki w oko czy ciągnięcie za ogon raczej nie należy do ulubionych zabaw psa. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdej reakcji swojego zwierzaka, dlatego warto zachować ostrożność. Większość dzieci pozytywnie reaguje na bliskość zwierzęcia. Niemowlęta, które wychowują się w towarzystwie psa, zazwyczaj szybciej zaczynają raczkować i chodzić. 

Nauka dyscypliny i szacunku

Bardzo istotną sprawą jest nauka wzajemnych relacji dziecka i psa. Nasz pupil poznaje nowe rzeczy poprzez ich obwąchiwanie. Często liże i podgryza nowe obiekty. Z kolei dziecko uczy się głównie poprzez wzrok i dotyk. Naturalną potrzebą psa będzie zatem obwąchanie go z każdej strony. Należy jednak wyznaczać pewne granice i zabronić psu leżenia np. w pokoju dziecka lub na jego kocyku. Pies musi znać swoje miejsce i musi podporządkować się swojemu panu, dlatego nie można mu pozwalać na wszystko. Wszelkie próby drapania i gryzienia powinny być karane. Dziecko również musi poznać panujące zasady. Musisz je nauczyć, że nie wolno wkładać palców w oczy i uszy, nie wolno stawać mu na łapach czy ciągnąć za ogon. Wraz z upływem czasu zwiększy się zaufanie między dzieckiam a psem oraz ich wzajemne zrozumienie. Mimo tego powinno się cały czas zachowywać czujność. Niektóre psy bywają bardzo zazdrosne o nowych członków rodziny i potrzebują dużo czasu, by zaakceptować ich obecność. Pies powinien czuć, że nadal jest częścią stada.

Pies a alergia u dziecka

Kontakt niemowlaka ze zwierzęciem pomaga w nabywaniu odporności na alergeny np. roztocza, dlatego nie ma potrzeby izolowania ich od siebie. Należy jednak pamiętać o regularnym odkurzaniu, myciu podłogi i ogólnym utrzymywaniu porządku. Pies przynosi ze spacerów wiele zarazków i brudzi podłogę łapami. Ponadto wszędzie zostawia swoją sierść i przenosi w pysku resztki jedzenia. Należy zachowywać zasady higieny, pamiętać o częstym myciu rąk oraz o regularnych wizytach psa u weterynarza. W okresie linienia zadbaj o staranne czesanie psa i nie pozwalaj mu spać w łóżku. Dokładnie trzep posłanie zwierzaka i pierz je regularnie.

Komentarze

Dodaj komentarz