Maine coon – charakterystyka i opis rasy

Maine coon ze względu na swój „psi charakter” jest najlepszym wyborem dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na psa lub po prostu cenią sobie tę rasę. Nie przywiązuje się do miejsca, ale do człowieka. Jest bardzo oddany, lojalny i dumny. Ceni sobie również niezależność.

Cechy charakteru maine coona

Głównymi cechami charakterystycznymi tych kotów są długość futra i wielkość samego zwierzaka. Mimo dużych gabarytów nie ma jednak obaw o ich ewentualną wrogość – koty tej rasy są łagodne i przyjacielsko nastawione. Mówi się też, że maine coony mają „psi charakter”, chyba głównie dlatego, że łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi. Nie przywiązują się do miejsca, ale do człowieka. Dlatego też dość łatwo adaptują się do nowych warunków, byleby obok nich był ich opiekun.  

Maine coony są towarzyszami podczas codziennych czynności. Jak większość kotów, są też łase na pieszczoty i uwielbiają wspólne zabawy. Nie proszą się o nie, ale trzeba samemu pamiętać, bo poświęcać im uwagę, aby czuły się szczęśliwe. W związku z tym pozostawione na długi czas w samotności będa cierpieć.

Usposobienie maine coona

Kot rasy maine coone dobrze czuje się w grupie kotów, choć zawsze będzie dążył, aby być na szczycie hierarchii. Jest w stanie także żyć z psem, choć ze względu na swój silny charakter, raczej podporządkuje sobie go. Jeśli ma być kotem niewychodzącym na wolną przestrzeń, należy zapewnić mu w domu odpowiednią ilość ruchu i zabaw.

Jest cichym kotem, ale różnorodność wydawanych przez niego dźwięków może zadziwić. Jeśli potrzebuje, używa ich, aby porozumieć się z człowiekiem. Charakterystyczne dla rasy są dźwięki, które przypominają ptasie świergolenie.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości ras, maine coon nie boi się wody. Możliwe, że jest to zasługa jego gęstej sierści, która doskonale chroni zwierzę przed wilgocią. Choć kąpiele nie są konieczne, można uczyć kota kontaktu z wodą od małego. Będzie to dla niego rozrywką w przyszłości.

Zalety i wady rasy maine coon:

Zalety

  • mocno przywiązany do opiekunów
  • bardzo cierpliwy, cichy,

  • nie skacze po wysokich meblach

  • nie wykazuje agresji, akceptuje inne koty i psy

  • inteligentny, łatwo się uczy, np. chodzenia na smyczy, aportowania

  • łatwo akceptuje zmiany i nowe warunki

Wady

  • ryzyko wystąpienia wrodzonych wad genetycznych, takich jak kardiomiopatia przerostowa, choroby stawów i nerek

  • wymaga większej ilości pożywienia; karma powinna być wartościowa, dostosowana do rasy (większy rozmiar chrupek, składniki chroniące stawy)

  • potrzebuje wysokiego i solidnego drapaka

Komentarze

Dodaj komentarz