Karmienie rybek – ile i jak często karmić?

Karmienie ryb jest uzależnione od ich zachowania

Nie chodzi bynajmniej o karmienie ryb wtedy, gdy są „grzeczne”, a głodzenie, gdy „psocą”. Ryby mają swoje sposoby na zaczynanie posiłku. Wiele spośród stadnych gatunków ryb akwariowych (przede wszystkim te małych rozmiarów), pływających w środkowej części toni wodnej lub też pod powierzchnią wody, pływa bardzo szybko i przeważnie rzuca się na pożywienie łapczywie. Inne zaś poruszają się wolno i tak samo też żerują. Istnieją również gatunki, które odważnie podpływające do pokarmu oraz takie, które są przy tym płochliwe i bardzo ostrożne. W kwestii karmienia istotne jest również to, czy rybki, które hodujemy, pobierają pokarm tylko z powierzchni, wyłącznie z toni wodnej, czy też mają zwyczaj szukania pożywienia tuż przy dnie. Oczywiście są też takie ryby, dla których miejsce, z którego czerpią jedzenie, nie jest istotne.

Przy karmieniu rybek akwariowych trzeba uwzględnić te wszystkie „zwyczaje” samych zainteresowanych uwzględnić. Pokarm musi być podawany tak, aby każdy z mieszkańców szklanego basenu mógł zjeść. W przeciwnym razie może okazać się, że np. żarłoczne i śmiałe ryby, żerujące przy powierzchni wody, będą zjadały większość pokarmu, a dla tych spokojny, które prowadzą przydenny tryb życia, zostaną same resztki.

Jednym słowem, jedne ryby będą się przejadać a inne głodować. By uniknąć sytuacji, w której część ryb będzie przejedzona, a druga zagłodzona, konieczne jest rozlokowanie pokarmu w taki sposób, aby każdy gatunek miał do niego dostęp. Dlatego dla ryb żerujących pod powierzchnią wody powinniśmy stosować pokarmy, które toną wolno, dla ryb dennych zaś – odwrotnie.

Ile i jak często karmić rybki akwariowe?

Najczęstszym błędem na początku naszej przygody z akwarystyką jest przekarmianie rybek. Gdy wysypiemy na dłoń zalecaną porcję pokarmu, „na nasze oko” mało kto by się tym najadł, a tam w akwarium jest zapewne kilka rybek, nie jedna. Dlatego sypiemy więcej niż trzeba. Ale to błąd. Przekarmianie ryb dotyczy szczególnie gatunków żarłocznych z natury, które pożerają niemal wszystko to, co dostaną. Pamiętajmy jednak, że to niekorzystnie odbija się na ich zdrowiu – nadmiar pokarmu jest nawet gorszy, niż jego niedobór.

Nie ma ustalonej normy, ile pokarmu dla rybek podawać w ciągu dnia. Zależy to od wielu czynników: liczby ryb w akwarium, ich indywidualnych potrzeb, wieku (młode rybki, powinny dostawać więcej pokarmu niż stare), a nawet od temperatury wody, od której uzależniony jest metabolizm ryb.

Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu poeksperymentowanie przez jakiś czas. Jeśli rybi pokarm zalega na dnie, to znaczy, że dajemy go zbyt dużo. Jeśli są zbyt grube (a nie są to „ciężarne” samice) to też jest go za wiele. Ogólnie rzecz biorąc, przyjmuje się, że jednorazowo powinno podawać się taką ilość pożywienie, którą ryby są wstanie zjeść w ciągu 3-5 minut. Dzienną dawkę pokarmu trzeba rozłożyć na kilka porcji. Pamiętajmy, że im młodsze rybki, tym częściej trzeba je karmić. Dorosłym zaś wystarczą dwa posiłki dziennie.

Komentarze

Dodaj komentarz