Jak rozpoznać płeć u papug?

Powiedzenie “żyć jak papużki-nierozłączki” zyskuje głębszego znaczenia, kiedy uświadomimy sobie, że papugi w swoim naturalnym środowisku zawsze żyją w parach samiec i samica. Chcąc te warunki odtworzyć w domowym zaciszu, powinniśmy ustalić, czy aby na pewno trzymamy w klatce samicę i samca.

Określenie płci poszczególnych ptaków jest bardzo ważne w przypadku papug. W ich naturalnym środowisku żyją one w parach mieszanych. Chcąc te warunki odtworzyć w domowym zaciszu, powinniśmy ustalić, czy aby na pewno trzymamy w klatce samicę i samca.

Papugi - samiec czy samiczka?

Istnieje ponad 330 rodzajów papug i większość z nich nie odznacza się szczególnymi cechami względem płci. A ustalenie jej jest bardzo ważne dla komfortu tych ptaków. Papugi nie mają specyficznych elementów budowy ciała czy upierzenia, które mogłyby wskazywać na to, czy dany osobnik jest samcem, czy samicą. Dopiero sekundarne cechy takie jak: wielkość ptaka, różnice kolorystyczne czy sposoby zachowania mogą poniekąd wskazywać na konkretną płeć. Nie ma jednak pewności co do tej metody ustalania płci papug. Dlatego często oczekiwanie na wylęg trwa bardzo długo, bo jest jednak serią eksperymentów.

Jeżeli zależy Ci na szybkim rozpoznaniu płci ptaków, najlepiej będzie zdecydować się na badanie endoskopowe lub genetyczne.

Rozpoznanie płci u papug - badanie endoskopowe

Badanie to wykonywane jest u piskląt za pomocą endoskopu. Dzięki niemu możliwe jest gruntowne wewnętrzne i zewnętrzne badanie, które gwarantuje najwyższą obiektywność przy ustalaniu jakości i kondycji rozrodczej oraz ogólnego stanu zdrowia ptaka. Zaletą tej metody jest to, że właściciel zyskuje też wiedzę na temat stanu narządów wewnętrznych swoich pupili. Badanie endoskopowe może określić, czy ptak nie ma problemu z tchawicą, wątrobą czy też nie wykazuje oznak zaburzeń przemiany materii. Takie badanie powinno być przeprowadzone przynajmniej raz w życiu papugi, ponieważ jego wyniki są bardzo kompleksowe.

Rozpoznanie płci papug - badanie genetyczne

Ta metoda polecana jest właścicielom pojedynczych papug, którzy chcą znać ich płeć, a nie planują zakładania hodowli. Z tego rozwiązania mogą też skorzystać hodowcy, którzy mają zamiar rozmnażać papugi w celach hodowlanych. Są jednak pewne minusy badania genetycznego - istnieje prawdopodobieństwo manipulacji wynikami oraz brak szczegółowych informacji o ogólnym stanie narządów zwierzęcia, co zapewnia badanie endoskopowe.

Komentarze

Dodaj komentarz