Jak kot okazuje nam swoje uczucia?

Koty to urodzeni indywidualiści. Nie okazują swoich uczuć do nas tak jak robią to inni domowi pupile. Mają swoje humory, chodzą własnymi ścieżkami. Utarło się przekonanie, że koty nie przywiązują się do swoich właścicieli, a jedyne co ich interesuje to pełna miska. Na szczęście to wszystko stereotypy. Koty może nie są wylewne w swoich uczuciach, ale na pewno je okazują. Istnieje parę małych czynności, przez które nasi puszyści pupile okazują nam uczucia.

Jakie są oznaki kociego przywiązania?

Wśród osób, które mają mało do czynienia z kotami utarło się przekonanie, że koty podchodzą do swoich właścicieli z rezerwą. Nie należy oczekiwać by koty były tak samo wylewne w swoich uczuciach jak psy. Kot nie będzie skakał i machał ogonem na twój widok. Swoje uczucia do Ciebie okaże w subtelniejszy sposób. Jeżeli tylko kot nas polubi i będzie się czuł dobrze w naszym towarzystwie na pewno to okaże. Musimy jedynie być wyczuleni na sygnały przez niego okazywane.

Jak koty okazują uczucia

Istnieje parę czynności, które kot wykonuje, kiedy chce okazać nam swoje przywiązanie. Najpopularniejsze jest mruczenie oraz łaszenie się. Kot mruczy zazwyczaj, kiedy jest zadowolony, ale jest to również przejaw zainteresowania oraz uczucia. Łaszenie się jest często odbierane jako próba wyłudzenia od nas jedzenia. Należy nauczyć się rozróżniać, kiedy kot chce od nas jedzenia, a kiedy cieszy się z naszego towarzystwa. Poprzez ocieranie się, koty zostawiają na nas swój zapach. Nasi futrzaci pupile posiadają na pyszczku gruczoły, które wydzielają feromony. Zatem takim zachowaniem oznaczają nas zapachem zarezerwowanym jedynie dla bliskich.

O tym, że kot darzy nas sympatią może swiadczyć także zasypianie w naszym towarzystwie. Koty w naturalnych warunkach szukają zasłoniętych kryjówek, które będą zabezpieczeniem przed drapieżnikami. Jeżeli twój kot zasypia zwinięty w kłębek na twoich kolanach to po prostu czuje się przy tobie bezpieczny. Kolejną oznaką okazywania nam uczuć przez kota jest odsłanianie przez niego brzucha w oczekiwaniu na pieszczoty. Brzuch naszego mruczka jest jedną z najbardziej wrażliwych cześci ciała kota. Kiedy go odsłania możesz być pewny, że darzy cie ogromnym zaufaniem, gdyż w takiej pozycji jest całkowicie bezbronny.

Nieoczywiste metody okazywania uczuć przez kota

Z początku nieoczywistą czynnością, przez którą koty okazują nam swoje uczucią jest ugniatanie łapkami. Wykonują to jedynie, gdy czują się zrelaksowane i bezpieczne. Ta czynność jest zakorzeniona w kociej psychice. Małe kocięta uginają łapkami brzuch kociej mamy w celu skłonienia jej do karmienia. Jeżeli widzisz, że twój kot ugniata cię swoimi łapkami możesz być pewny, że czuje się przy tobie bezpieczny.

Dość makabrycznym sposobem na okazywanie przez kota uczyć jest przynoszenie nam wszelkiego rodzaju prezentów. Przynoszenie pod drzwi szczurów, myszy oraz innych upolowanych przez niego rzeczy możesz być pewny, że cie lubi. W takiej sytuacji nie należy kota karać, gdyż zniechęci go to do nas. Koty, które nie opuszczają mieszkań, mogą przynosić nam w podarku swoje zabawki. 

Nie należy zapominać o lizaniu. Koty wylizują swoje futerko lub futerko swoich młodych. Zwierzęta liżąc nasze włosy dbają o nas i okazują swoją sympatie. 

 

Komentarze

Dodaj komentarz