Jak hodować patyczaki?

Patyczaki zaliczane są do straszyków czyli rzędu owadów, który obejmuje ok. 3000 gatunków. Teraryści podzielili je na 3 grupy, biorąc pod uwagę ich wygląd: patyczaki, straszyki i liśćce. Przypominają swoją barwą i kształtem korę drzew oraz liście. Do perfekcji opanowały sztukę kamuflażu.

Wymagania: terrarium, temperatura i wilgotność

Patyczaki są stosunkowo łatwe w hodowli, jednak należy pamiętać, żeby stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Przede wszystkom należy zadbać o odpowienie lokum. Może to być zwykły plastikowy lub szklany pojemnik, jednak lepiej postawić na profesjonalne terrarium. Sklepy zoologiczne są zaopatrzone w terraria, które z założenia przeznaczone są dla gadów i płazów. Oznacza to, że umieszczone w nich otwory mogą być zbyt duże i umożliwić młodym owadom ucieczkę. Z tego powodu warto odpowiednio je zabezpieczyć np. wykorzystując moskitierę. Dno terrarium należy wyłożyć grubą wartwą torfu, który utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza. W terrarium należy umieścić gałązki, liście, kamienie lub muszle. Mają one na celu imitowanie naturalnego środowiska. Należy jednak pamiętać, że wszelkie przedmioty, które planujemy umieścić w środku, muszą być dokładnie zdezynfekowane. Odpowiednia temperatura w terrarium jest ściśle powiązana z konkretnym gatunkiem. W większości przypadku powinna ona wynosić ok. 24-26°C. Istotną kwestią jest również utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. W tym celu należy regularnie spryskiwać wodą ściany i podłoże. Najlepiej użyć do tego letniej wody. Do oświetlenia można użyć specjalnej żarówki, którą można zakupić w sklepach zoologicznych.

Żywienie - co jedzą patyczaki?

Patyczaki to zwierzęta roślinożerne, dlatego ich głównym pokarmem są liście i młode pędy. Ich ulubione jedzenie to: maliny, jeżyny, truskawki, dąb, dzika róża, bazylia i morwa. Warto jednak rozszerzać ich menu i przekonać się, które rośliny przypadnom naszym patyczakom do gustu. Istnieją bowiem indywidualne preferencje pokarmowe, które są zależne od gatunku. Niektóre straszyki są bardziej wybredne i najchętniej jedzą rośliny takie jak: cynamon, akacja czy bambus. W okresie zimowym możemy karmić je liściami roślin zimnozielonych np. jeżyn. Warto też odpowiednio przygotować się na zimę i uprawiać własne rośliny w doniczce. Możemy również zrobić zapasy - zamrażać liście i pędy.

Rozmnażanie patyczaków

Czy wiesz jak rozmnażają się patyczaki? Największym zaskoczeniem może być fakt, że u niektórych gatunków potrzebna jest do tego jedynie samica. Potomstwo wykluwa się bowiem z niezapłodnionych jaj. Jaja składane są w różnych miejsach, co również jest powiązane z gatunkiem. Czasem jaja składane są na powierzchni ziemi, czasem są zakopywane pod nią, a niektóre przyklejają się do liści. Ciekawostką może być również fakt, że samica w ciągu swojego życia składa aż 300 jajeczek.

Komentarze

Dodaj komentarz