Jak hodować krewetki w akwarium?

Hodowla krewetek nie stwarza problemów - zwierzęta te mają bowiem niewielkie wymagania. Wystarczy, że zapewnimy im odpowiednie warunki do życia, dostosowane do ich potrzeb. Krewetki można trzymać w akwarium razem z innymi rybami lub samodzielnie. Decydując się na towarzystwo innych ryb, musimy wybrać niewielkie i spokojne gatunki. Dobór zwierząt w akwarium powinien być odpowiednio przemyślany - należy zapewnić im bezpieczeństwo oraz niezbędną przestrzeń w zbiorniku.

Akwarium dla krewetek - niezbędny sprzęt

Krewetki lubią spokój, dlatego warto zainstalować filtr, który nie będzie powodować nadmiernego strumienia wody i wydawać zbyt głośnych dźwięków. Warto rozważyć filtry zewnętrzne, które posiadają kilka różnych warstw filtracyjnych. Krewetki są wrażliwe na niektóre substancje m.in. na amoniak. Należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie filtra, by nie wciągnął on małych krewetek. Do tego celu można użyć siateczki. Kolejnym ważnym elementem jest grzałka. Przez większość roku nie ma potrzeby dodatkowego dogrzewania akwarium, ponieważ krewetki preferują temperaturę ok. 20-24°C. Jednak w chłodniejsze miesiące grzałka może okazać się niezbędnym wyposażeniem.

Niektóre gatunki krewetek wymagają stałego dogrzewania wody i regularnej kontroli temperatury. Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jest ono potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin oraz lepszej ekspozycji akwarium. Najlepiej wybrać światło, które nie będzie zbyt ostre np. małą lampkę LED. Krewetkom zdarza się wyskakiwać z akwarium, dlatego warto również zainwestować w osłonę. Akwarium do hodowli krewetek nie musi być duże - pojemność 30-40 litrów powinna w zupełności wystarczyć.

Akwarium dla krewetek - wyposażenie i dekoracje

Najlepszym podłożem do akwarium, w którym będą żyły krewetki, jest drobnoziarnisty żwir o gładkiej powierzchni. Stworzenia mogą z łatwością się po nim poruszać, bez ryzyka uszkodzenia pancerza. Warto wybrać kolor żwiru, który będzie kontrastować z kolorem krewetek - dzięki temu będą one lepiej widoczne. Jeśli zależy nam na efektywnej uprawie roślin, warto usypać przynajmniej 4-5 cm warstwę podłoża. Krewetki nie mają w zwyczaju niszczyć roślin, jednak warto zdecydować się na gatunki łatwe w uprawie np. bacopa czy moczarka. Do udekorowania akwarium możemy wykorzystać duże kamienie, muszle lub korzenie drzew. Dobrym pomysłem będzie zapewnienie krewetki wielu miejsc, w których będą mogły się ukryć.

Jakie krewetki do akwarium?

Do akwarium najlepiej wybrać krewetki karłowate (Tiger, Amano, Fire Red), wielkoramienne (np. Ghost) oraz filtrujące. Warto zapytać o poradę doświadczonego akwarysty, który gatunek będzie odpowiedni na rozpoczęcie przygody z hodowlą. Poszczególne grupy i gatunki różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale również wymaganiami i usposobieniem. Wszystkie krewetki łączy jednak kilka rzeczy: nie lubią zanieczyszczenia wody. Z tego powodu należy ograniczyć nawożenie roślin, nie dopuszczać do zaglonienia i regularnie filtrować wodę. Krewetki należy karmić specjalistycznym pokarmem (pochodzenia roślinnego). Można podawać im również suszone i rozdrobnione liście np. dębu i jarmużu. Należy jednak pamiętać, że rośliny nie mogą być zanieczyszczone czy spryskane środkami chemicznymi.

Komentarze

Dodaj komentarz