Jak dbać o sierść kota?

Nieodłączną cechą jaka kojarzy nam się z naszymi mruczkami jest piękna i puszysta sierść. Aby sierść naszego pupila zawsze dobrze wyglądała należy o nią systematycznie dbać. Koty całkiem dobrze radzą sobie z tym na codzień, ale warto też czasami pomóc im w pielęgnacji. Co robić by sierść naszego kota zawsze dobrze wyglądała? Jakie przyrządy są potrzebne do codziennej pielęgnacji sierści kota.

Rodzaje włosów w kociej sierści

Sierść kota składa się z dwóch rodzajów włosów: krótkiego puchu zwanego podszerstkiem oraz długich włosów okrywowych. Taki skład sierści pomaga kotom w zatrzymywaniu ciepła oraz izolacji od atmosferycznych bodźców zewnętrznych. Na pyszczku kota widać także pojedyncze długie włosy. Są to tak zwane wibrysy. Pomagają one kotom w odbieraniu bodźców zewnętrznych oraz utrzymaniu równowagi. Bardzo widoczne są jedynie na głowie kota lecz znajdują się ona na całym jego ciele.

Akcesoria do pielęgnacji kota

Aby dobrze zadbać o sierść kota należy wyposażyć się w parę akcesoriów, które nam w tym pomogą. W zależności od długości sierści naszego pupila powinniśmy zakupić gumową szczotkę, grzebień lub zgrzebła. Pomogą nam one w wyczesywaniu martwych włosów z sierści kota. Przyjęło się, że koty myją się same, ale czasami można im w tym pomóc. Kiedy kot wróci z wojaży, a jego sierść będzie na tyle brudna, że nie będzie mógł sobie z nią sam poradzić, wtedy kąpiel będzie najlepszym wyjściem. Do tego przyda się szampon dla kotów. Istnieją także suche szampony dla kotów, które będą idealna do doraźnego czyszczenia sierści pupila. Częste mycie kota przy pomocy wody nie jest konieczne jeżeli nasz kot jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z higieną. Kota na pewno należy wykąpać w sytuacji, gdy jego sierść jest ubrudzona płynem, który po dostaniu się do układu pokarmowego mógłby zaszkodzić naszemu pupilowi.

Długość sierści kota

Sposób pielęgnacji kota należy dostosować do długości jego sierści oraz częstotliwości jej brudzenia. Koty długowłose będą potrzebowały więcej czasu poświęconego na pielęgnacje niż koty krótkowłose. Również sierść kotów, które wypuszczane są na zewnątrz będzie potrzebowała więcej uwagi.

Koty o sierści krótkiej są w stanie w głównej mierze poradzić sobie same. Nasza pomoc w pielęgnacji powinna polegać na cotygodniowym wyczesywaniu kota. Używać do tego możemy gumowej szczotki, lecz gdy sierść jest bardzo zaniedbana możemy przejść do używania metalowego grzebienia.

Koty długowłose wymagają o wiele więcej czasu poświęconego na ich pielęgnacje. Posiadacze takich włosów powinni wyposażyć się w co najmniej 2 rodzaje szczotek do wyczesywania kota. Wyczesywać kota należy 2-3 razy w tygodniu. Ta praktyka pozwoli nie tylko zachować piękną błyszczącą sierść u naszego pupila, ale także oszczędzi nam znajdywania wszędzie martwych włosów kota. Kota długowłosego można również regularnie kąpać, lecz rzadziej niż raz w tygodniu.

Komentarze

Dodaj komentarz