Jak dbać o papugi - 6 rad

Papugi to barwne i egzotyczne ptaki, które swoją gadatliwością i wyglądem przyciągają wielu miłośników. Dzięki temu są one jednymi z bardziej popularnych ptaków hodowanych w domowych warunkach. By jednak prawidłowo się nimi zaopiekować, należy najpierw zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich pielęgnacji, trybu życia, diety oraz preferowanych warunków. Poniżej prezentujemy wskazówki, jak dbać o papugi:

Poświęcajmy im dużo uwagi

Papugi to zwierzęta bardzo towarzyskie, które łatwo przywiązują się do swoich właścicieli i lubią się z nimi bawić. Gdy jednak nie mamy wystarczająco czasu, to dobrym pomysłem może być zakupienie dwóch papug, dzięki czemu nie będą czuły się samotne. Z drugiej stron to może sprawić, że papugi będą mniej przywiązane do opiekuna. 

Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie klatki dla papugi 

Klatka dla papugów powinna być stosunkowo duża i dobrze wyposażona. Do podstaw zaliczymy: karmnik, dozownik wody, drewniane żerdzie, niewielkie huśtawki (papugi za nimi przepadają) oraz mały basenik, by mogły się pokąpać. Klatkę najlepiej czyścić codziennie, a generalne sprzątanie przeprowadzać raz w miesiącu.

Zapewnijmy im dobrą ilość ruchu 

Jak zwierzęta latające, papugi powinny raz na jakiś czas polatać poza klatką. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio zabezpieczyć pokój i, przede wszystkim, pozamykać wszystkie okna i drzwi.

Przygotujmy zróżnicowaną dietę dla papug

Podstawą diety papug jest ziarno, można także suplementować je warzywami (np. brokuły, szparagi, bataty, pomidory, ogórki, rukola, kalafior, marchew, kapusta) i owocami (np. banany, truskawki, brzoskwinie, winogrona, papaje, jabłka, marakuje, cytryny). Dodatkowo, w ramach przekąski, papugi można poczęstować słonecznikiem, który uwielbiają - natomiast nie powinny spożywać go w nadmiernej ilości.

Kupujmy papugi z zarejestrowanych hodowli

Ceny w sklepach zoologicznych czy u osób prywatnych kuszą, ale tak naprawdę tylko kupując w oficjalnej, zarejestrowanej hodowli papug, mamy pewność, że nasz pupil jest zdrowy.

Dobrze przemyślmy zakup

Niektóre gatunku papug dożywają nawet 80-ciu lat, więc prawdopodobnie będą naszymi towarzyszami na większość życia. Dlatego też należy dokładnie przemyśleć, czy będziemy w stanie finansowo i czasowo zapewnić naszej papudze jak najlepszą opiekę przez kilkadziesiąt lat.


 

Komentarze

Dodaj komentarz