Hodowla kanarka

Kanarki to bardzo wesołe i rozśpiewane ptaki. Najczęściej śpiewają samce, które hodujemy w pojedynkę - w towarzystwie robią to znacznie rzadziej. Przyzwyczajony do właściciela kanarek siada na dłoni i odpowiada śpiewem, gdy my coś nucimy lub włączamy muzykę.

Hodowla kanarka

Pojedynczego ptaka łatwiej jest oswoić. Jednak jeśli spędzamy w domu mało czasu, warto zakupić ich więcej. Kanarek bez towarzystwa będzie się po prostu nudził. Nie jest to zbytnio wymagające zwierzę, jednak przed jego zakupem powinniśmy zastanowić się, czy aby na pewno to odpowiedni pupil dla nas. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że kanarki bardzo lubią śpiewać. Warto się zastanowić, czy po całym dniu pracy nie będzie nam przeszkadzał śpiew naszego przyjaciela. Kanarek lubi towarzystwo i nie powinien przebywać zbyt długo w samotności. Jeśli rzadko przebywamy w domu i zdarzają nam się dłuższe wyjazdy, zakup kanarka może okazał się słabym pomysłem. Kanarek lubi być karmiony regularnie, o tych samych porach. Łatwo się przyzwyczaja i przywiązuje do człowieka lub innych ptaków. Jego pielęgnacja jest dosyć łatwa i nie wymaga od właściciela wielkiego zaangażowania. 

Jak wybrać kanarka?

Rasy kanarów różnie się pod względem wielkości, upierzenia oraz śpiewu. Kanarka można zakupić bezpośrednio od hodowcy lub w sklepie zoologicznym. Doświadczony hodowca będzie w stanie doradzić, jaka rasa będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Podczas zakupu kanarka należy zwrócić uwagę na to, czy ma on dużo energii i czy nie ma braków w upierzeniu. Aby w bezpieczny sposób przetransportować kanarka do domu, należy przewieźć go w małym pudełku. Nie należy stosować do tego klatki, ponieważ kanarek może się w niej poobijać. Oswojenie się z nowym miejscem i właścicielem wymaga czasu, dlatego najlepiej dać mu kilka dni dla siebie. Ptak musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia i w spokoju porozglądać. Na początku będzie się chował w swojej żerdce, potem odważy się wyjść i coś przekąsić, a później możemy się spodziewać jego nieśmiałego śpiewu. 

Klatka dla kanarka

Najlepszym wyborem będzie prostokątna klatka z wysuwanym dnem. Minimalne wymiary klatki to 60x50x40 cm, ale im większe, tym lepiej. Kanarek powinien mieć pełną swobodę ruchów. Powinien mieć wystarczająco dużo przestrzeni, by fruwać i przeskakiwać z miejsca na miejsce. Ważnym elementem jest również piasek, którym musimy wysypać dno klatki. Jest bardzo ważny, ponieważ ptaki połykając ziarnka piasku, rozdrabniają pokarm. Piasek pełni również inną ważną funkcję - podtrzymuje nieprzyjemny zapach i chłonie wilgoć. Tackę należy dokładnie umyć, wypłukać i wysuszyć. Należy czyścić ją 1-2 razy w tygodniu.

Komentarze

Dodaj komentarz