Golden retriever - charakterystyka i opis rasy

Golden retriever ma wesołe usposobienie i umiarkowany temperament. Bardzo mocno przywiązuje się do rodziny, jest przyjacielski i uwielbia bawić się ze swoim panem. Poznaj cechy charakteru Golden retrievera, jego umiejętność oraz zalety i wady.

Cechy charakteru

Golden retriever jest gotowy do stałego towarzyszenia swoim właścicielom. Uwielbia być głaskany i przytulany. Chętnie się podporządkowuje i wykazuje silny instynkt posiadania np. przedmiotów. Od samego początku należy uczyć go, że wszelkie zabawki należą do właściciela, a nie do niego. Golden retrievery uwielbiają zabawę i towarzystwo dzieci. Są wyrozumiałe, cierpliwe i bardzo delikatne. Należy jednak pamiętać, że to duże i silne psy. W przypływie radości mogą nieumyślnie przewrócić dziecko, dlatego warto nadzorować ich wspólną zabawę. 

Umiejętności

Golden retriever jest dokładny, szybko się uczy i ma doskonałą pamięć. Bez najmniejszego problemu potrafi wykryć narkotyki, ładunki wybuchowe czy substancje łatwopalne. Może pracować jako pies ratunkowy, tropiący lub lawinowy. Świetnie sprawdzi się również w dogoterapii lub jako pies przewodnik dla osoby niewidomej. Potrafią asystować osobom niepełnosprawnym - potrafią np. wyczuć spadek poziomu cukru. Golden retrievera cechuje również zapał do pracy i nieprzeciętna inteligencja. Lubi nowe wyzwania i zdobywanie umiejętności. Chętnie powtarza ćwiczenia i bawi się z właścicielem, ponieważ nie lubi nudy i bezczynności. Największą motywacją jest dla niego pochwała właściciela lub ulubiony smakołyk. Golden to bardzo wrażliwy pies, dlatego nie powinno się traktować go zbyt ostro. Może przez to stracić zaufanie do swojego pana i zniechęcić się do współpracy. Jest z natury uległy i delikatny, ale nie oznacza to, że można mu pozwalać na wszystko. Goldeny mają skłonność do noszenia rzeczy w pysku, ale rzadko kiedy zdarza im się coś zniszczyć. 

Zalety i wady

Golden retrievery na ogół dobrze dogadują się z innymi psami, zwierzętami domowymi i dziećmi. Jest łagodny i przyjazny, z reguły nie wszczyna konfliktów. Jest ufny w stosunku do ludzi. Nie sprawdzi się natomiast w roli dobrego stróża domu. Golden jest wyrzymały, aktywny i wymaga dużo ruchu. Należy mu zapewnić co najmniej 1-2 godzinny spacer dziennie. Golden uwielbia wodę, dlatego każda rzeka, jezioro czy nawet kałuża będzie dla niego idealnym miejscem do kąpieli. Golden retriever ma również skłonność do zbierania i zjadania odpadków. Jest dość łatwy w pielęgnacji, ale niestety obficie linieje.

Komentarze

Dodaj komentarz