Fretka w domu - o czym warto wiedzieć

Fretki to wyjątkowo aktywne zwierzęta, potrzebujące dużo ruchu i zabawy. Przywiązują się do swojego właściciela, dlatego bardzo lubią spędzać z nim czas. Mogą być cudownym członkiem rodziny pod warunkiem, że umiejętnie będziemy się nią opiekować i nauczymy ją zasad panujących w naszym domu. 

Fretka - opieka i wychowanie

To, w jakim stopniu uda nam się wychować fretkę, zależy przede wszystkim od naszego zaangażowania i czasu, który na to poświęcimy. Im więcej serca włożymy w opiekę nad nią i im więcej będziemy z nią przebywać, tym lepiej. Zwierzęta te reagują na ton naszego głosu i rozumieją, że nie wolno im czegoś robić np. gryźć. Są w stanie również zrozumieć, kiedy postępują dobrze i są chwalone np. gdy skorzystają z kuwety. Zdarza się również, że niektóre fretki reagują na określone komendy.

Jak opiekować się fretką?

Najważniejszym obowiązkiem właściciela fretki jest zadbanie o jej bezpieczeństwo. Jeśli planujemy wypuszczać ją z klatki i pozwalać na swobodne bieganie, musimy odpowiednio zabezpieczyć dom. Należy zwrócić uwagę na wszelkie ewentualne zagrożenia. Pozostawienie na wierzchu małych lub ostrych przedmiotów, środków chemicznych czy leków może mieć fatalne skutki. Powinniśmy uważnie przyjrzeć się pomieszczeniu, po którym będzie przemieszczać się nasze zwierzątko. Przez cały czas, kiedy nasz pupil przebywa poza klatką, powinniśmy być czujni i nie spuszczać go z oka. Powinniśmy pochować wszelkie przedmioty, które mogłyby przyciągnąć uwagę fretki i stanowić dla niej zagrożenie. Fretka jest aktywnym stworzeniem i lubi przygody, dlatego musimy liczyć się z tym, że wejdzie w każdy możliwy zakamarek i dotknie wszystkiego, co wzbudzi w niej ciekawość. Należy pamiętać, że jako właściciele bierzemy za nią odpowiedzialność i naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, by nie stała się jej krzywda.

Fretka w domu - o czym należy wiedzieć

Nie wszyscy wiedzą, że fretki wydzielają dosyć specyficzny zapach. Należy wziąć to pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie tego zwierzaka. Niestety często zdarzają się sytuacje, że po kilku dniach w nowym domu fretka wraca do sklepu, ponieważ domownicy uważali, że brzydko pachnie… Trzeba także pamiętać, że fretka to bardzo ruchliwy i ciekawski zwierzak, który z pewnością nie usiedzi w jednym miejscu. Kolejnym zachowaniem fretek, które może być dosyć problematyczne, jest gryzienie. Jeśli młode osobniki nie miały zbyt dużego kontaktu z człowiekiem, mogą gryźć ludzi. Należy poświęcić sporo czasu i energii, aby oswoić takiego zwierzaka i oduczyć go podgryzania. Fretki to mądre stworzenia, więc zazwyczaj szybko przyswajają wiedzę i zaczynają stosować się do zasad panujących w ich nowym domu. Zdarza się jednak, że słuchają wyłącznie swojego właściciela, a w stosunku do innych ludzi mogą nie być już tak przyjazne. Kolejnym problemem może być utrzymanie czystości. Nie wszystkie fretki możemy bowiem nauczyć korzystania z kuwety. Część z nich załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, gdzie popadnie i nie mamy na to zbyt dużego wpływu. Warto również pamiętać, że zwierzęta te uwielbiają kopać w ziemi, dlatego mogą zniszczyć nasze rośliny doniczkowe i narobić niezłego bałaganu. Warto wziąć pod uwagę te wszystkie aspekty, aby podjąć świadomą i przemyślaną decyzję o zakupie nowego pupila.

Komentarze

Dodaj komentarz