Najczęstsze choroby świnek morskich - objawy i leczenie
Świnka morska, jest jednym z najpopularniejszych gryzoni...
Króliki miniaturowe to obok psa i kota jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. W sklepach zoologicznych kuszą swoim słodkim wyglądem i miękki futrem. Jednak wiele osób decydując się na królika, nie ma świadomości, jakie wyzwania się z tym wiążą. A przyjęcie królika do domu to przede wszystkim duża odpowiedzialność. Poniżej prezentujemy 8 rzeczy, które musicie wiedzieć przed zakupem bądź adopcją tego zwierzaka.
To podstawowa informacja, ponieważ wielu rodziców wciąż jeszcze decyduje się na podarowanie swojemu dziecku uroczej, puchowej kulki, bez dokładnego przemyślenia tematu. A królik to żywa istota, która czuje, ma swoje potrzeby i potrzebuje odpowiedzialnego opiekuna.
Króliki to zwierzęta energiczne i ruchliwe, które potrzebują co najmniej trzech godzin dziennie poza klatką, żeby się wybiegać. Dlatego, jeżeli wiecie, że nie będziecie w stanie zapewnić królikowi takich warunków, pomyślcie o otwartym wybiegu albo zrezygnujcie z pomysłu kupna królika.
Dużo osób nie ma świadomości, że króliki to nie zwierzątka żyjące jak chomiki ok. 3 lat, ale dożywające nawet 10! To sprawia, że decyzja o posiadaniu królika musi być jeszcze bardziej przemyślana, bo musimy być gotowi na kilka dobrych lat opieki i kosztów z nią związanych.
Podstawą króliczej diety powinno być siano oraz warzywa i owoce. Do tego warto mu podawać granulat, ale uważać na wszystkie “smakołyki” typu kolby, które często zawierają zbyt dużo cukru i niezdrowych dla królika składników.
Chociaż króliki są stosunkowo małymi zwierzątkami, to potrzebują co najmniej metrowej klatki, by móc się czuć swobodnie. W klatce dobrze jest też umieścić kuwetę i nauczyć kuwetkować królika w jednym miejscu.
Przed przyjęciem królika do domu, trzeba go odpowiednio przystosować do nowego domownika. Oznacza to, że musicie pochować wszystkie kable i rośliny. Uważajcie też na meble czy tapety, bo również i one mogą przypaść do gustu króliczym zębom.
Choć wyglądają niepozornie, króliki mają bardzo różne charaktery i czasem pokazują swoją mniej miłą stronę. Nie wszystkie lubią też głaskanie czy noszenie na rękach i warto być tego świadomym.
Regularne wizyty u weterynarza to standard w przypadku posiadania królika. Zwierzaki należy badać, szczepić i odrobaczać. Być może konieczna będzie też kastracja - co wpłynie pozytywnie na charakter królika (złagodzi go), a w przypadku samic zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów narządów rodnych.
Komentarze