Co trzeba wiedzieć przed zakupem królika miniaturki

Króliki miniaturowe to obok psa i kota jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. W sklepach zoologicznych kuszą swoim słodkim wyglądem i miękki futrem. Jednak wiele osób decydując się na królika, nie ma świadomości, jakie wyzwania się z tym wiążą. A przyjęcie królika do domu to przede wszystkim duża odpowiedzialność. Poniżej prezentujemy 8 rzeczy, które musicie wiedzieć przed zakupem bądź adopcją tego zwierzaka.

1. Królik to nie zabawka

To podstawowa informacja, ponieważ wielu rodziców wciąż jeszcze decyduje się na podarowanie swojemu dziecku uroczej, puchowej kulki, bez dokładnego przemyślenia tematu. A królik to żywa istota, która czuje, ma swoje potrzeby i potrzebuje odpowiedzialnego opiekuna. 

2. Opieka nad królikiem wymaga czasu

Króliki to zwierzęta energiczne i ruchliwe, które potrzebują co najmniej trzech godzin dziennie poza klatką, żeby się wybiegać. Dlatego, jeżeli wiecie, że nie będziecie w stanie zapewnić królikowi takich warunków, pomyślcie o otwartym wybiegu albo zrezygnujcie z pomysłu kupna królika.

3. Króliki żyją 7-10 lat

Dużo osób nie ma świadomości, że króliki to nie zwierzątka żyjące jak chomiki ok. 3 lat, ale dożywające nawet 10! To sprawia, że decyzja o posiadaniu królika musi być jeszcze bardziej przemyślana, bo musimy być gotowi na kilka dobrych lat opieki i kosztów z nią związanych.

4. Dieta królików powinna być zróżnicowana

Podstawą króliczej diety powinno być siano oraz warzywa i owoce. Do tego warto mu podawać granulat, ale uważać na wszystkie “smakołyki” typu kolby, które często zawierają zbyt dużo cukru i niezdrowych dla królika składników.

5. Króliki potrzebują dużej klatki

Chociaż króliki są stosunkowo małymi zwierzątkami, to potrzebują co najmniej metrowej klatki, by móc się czuć swobodnie. W klatce dobrze jest też umieścić kuwetę i nauczyć kuwetkować królika w jednym miejscu.

6. Króliki lubią gryźć

Przed przyjęciem królika do domu, trzeba go odpowiednio przystosować do nowego domownika. Oznacza to, że musicie pochować wszystkie kable i rośliny. Uważajcie też na meble czy tapety, bo również i one mogą przypaść do gustu króliczym zębom.

7. Króliki potrafią być humorzaste

Choć wyglądają niepozornie, króliki mają bardzo różne charaktery i czasem pokazują swoją mniej miłą stronę. Nie wszystkie lubią też głaskanie czy noszenie na rękach i warto być tego świadomym.

8. Króliki należy regularnie badać i szczepić

Regularne wizyty u weterynarza to standard w przypadku posiadania królika. Zwierzaki należy badać, szczepić i odrobaczać. Być może konieczna będzie też kastracja - co wpłynie pozytywnie na charakter królika (złagodzi go), a w przypadku samic zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów narządów rodnych.


 

Komentarze

Dodaj komentarz