Jak dbać o chomika syryjskiego?

Chomik syryjski to bardzo łagodny, przyjazdy i inteligentny pupil. To największy z przedstawicieli udomowionych chomików. Dowiedz się, jak zapewnić mu odpowiednie warunki i sprawić, że będziecie żyć w przyjaznej relacji.

Charakterystyka

Dorosłe chomiki ważą ok. 100-250g i osiągają wielkość kilkunastu centymetrów. Ich prawidłowa waga określana jest jedynie na podstawie ich wyglądu. Jest ona zależna od budowy i wielkości chomika. Bardzo ważne jest regularne ważenie naszego pupila. Nagłe zmiany wagi mogą być oznaką choroby. Należy wtedy udać się ze zwierzakiem do wterynarza. Chomiki osiągają dojrzałość płciową już w 2-3 miesięcu życia i żyją średnio 2,5-3 lata. 

Cechy charakteru 

Charakter zwierzaka w dużej mierze jest uwarunkowany przez jego pochodzenie. Inaczej będzie zachowywał się chomik, który urodził się w sklepie zoologicznym, a inaczej taki, który urodził się w zarejestrowanej hodowli i od pierwszych chwil miał pozytywny kontakt z człowiekiem. Oswajanie zlęknionego i nieśmiałego chomika nie zawsze kończy się sukcesem. Chomiki syryjskie są z natury bardzo ciekawskie, łagodne i szybko przywiązują się do właściciela. Potrafią rozpoznać jego głos i zapach. Pierwszym i najważniejszym etapem oswajania jest właśnie mówienie do chomika. Chomiki, które nie doznały krzywdy, nie powinny wykazać agresji względem człowieka. 

Klatka dla chomika syryjskiego

Chomiki syryjskie potrzebują większej klatki, niż chomiki dżungarskie lub Roborowskiego. Podstawa kuwety powinna mieć powierzchnię co najmniej 80x40cm. Chomik przemierza każdego dnia kilka kilometrów, więc musi mieć odpowiednio przystosowaną przestrzeń. W małych klatkach może czuć się uwięziony, co może prowadzić do frustracji i agresji. Większa klatka pozytywnie wpływa na samopoczucie chomika, co również przekłada się na jego oswojenie. Odstępy między prętami mogą mieć maksymalnie 1,2 cm, inaczej chmik może się przez nie przecisnąć. 

Co jedzą chomiki i jak dbać o ich zdrowie?

Chomiki syryjskie potrzebują karmy podstawowej, dostosowanej do potrzeb żywieniowych tego gatunku. Najlepiej wybrać karmę o naturalnym składzie, bez granulatu i barwników. Powinno się również podawać warzywa i owoce, jednak nie można przesadzić z ich ilością. Nadmiar cukru może prowadzić do otyłości lub cukrzycy. Aby chomik żył długo i szczęśliwie, musisz dbać o jego zdrowie. Pamiętaj o zakupie odpowiednich zabawek - wybierz odpowiedni kołowrotek (min. 27 cm średnicy). Regularnie kontroluj wagę chomika i pamiętaj, by miał stały dostęp do wody. Jeśli tylko zauważysz nagłe zmiany wagi lub zachowania, koniecznie udaj się do weterynarza. 

Komentarze

Dodaj komentarz