Co kupić przed pojawieniem się kota w domu? Wyprawka dla kota

Pojawienie się kota w naszym domu jest wielkim wydarzeniem nie tylko dla nas, ale i dla zwierzaka. Odpowiednio skomponowana wyprawka dla kota ma na celu ułatwienie mu procesu adaptacji do nowego miejsca. Ma on się poczuć u nas bezpiecznie i przytulnie. Tak, aby w ciągu kilku dni nam zaufał i zwyczajnie nas polubił. Jest kilka podstawowych elementów, bez których nie może obejść się wyprawka dla kota: transporter, kuweta, grysik dla kota, miska i karma, legowisko.

Jednak przyzwyczajenie się do nowej przestrzeni, ludzi i samodzielnego życia bez mamy i rodzeństwa wiąże się przede wszystkim z zapewnieniem kotu miejsca, w którym będzie mógł jeść, spać i załatwiać potrzeby fizjologiczne. W chwili, gdy pojawi się w naszym domu, powinniśmy mu zapewnić dostęp do niezbędnych przedmiotów i wszystkich tych stref. Początkowo jednak wszystkie one mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu, tylko w różnych jego zakątkach. Prawdopodobnie w pierwszych chwilach – a nawet godzinach czy dniach – zestresowany kot nie będzie chciał eksplorować całego mieszkania i zaczepi się w jednym pokoju. Tam, w różnych, ale widocznych dla niego miejscach, powinny znajdować się wszystkie kocie akcesoria.

Jaki transporter dla kota?

Jest to podstawowa rzecz, która będzie nam potrzebna już w pierwszej chwili wspólnej drogi do domu! Bardzo ryzykowne jest zdecydowanie się, na przeniesienie kota na rękach, choćby do samochodu. Pamiętajmy, że przecież kot to bardzo zwinne zwierzę i może nam uciec. Nie ma przecież jeszcze do nas zaufania, a właśnie przed chwilą zabraliśmy go od rodziny. Ponadto, przewożenie kota bez transportera w aucie jest ryzykowne ze względu na potencjalne spowodowanie wypadku przez szalejącego (np. ze stresu) w środku kota. Transporter nie jest przydatny tylko w tym jednym przypadku. Z pewnością będziemy z niego korzystać przy każdej sytuacji, kiedy kot będzie wymagał wizyty u weterynarza.

Jaką kuwetę i żwirek dla kota wybrać?

Za kuwetę może posłużyć nawet głęboka, wytrzymała miska. Jednak, przy tak szerokim wyborze kuwet dla kotów, możemy zdecydować się na pojemnik, który będzie bardziej przyjazny dla zwierzaka, np. będzie odpowiednio wyważony, będzie ograniczał ilość wysypywanego przez kota żwirku. Zasada jest taka: im wyższa jest kocia kuweta, tym mniej żwirku zostanie rozsypane podczas załatwiania się przez kota. Jest to jednak zasada, która służyć ma przede wszystkim nam, czyli tym, którzy po swoim pupilu sprzątają. Ze względu na kota kuweta nie może być przesadnie wysoka, aby nie utrudniała mu dostania się do środka, gdy kot ma nagłą potrzebę. Wtedy zbyt wysoka kuweta z pewnością nie zmniejszy sprzątania. Rozwiązaniem, które przeciwdziała obecności żwirku wokół kociej toalety, jest kuweta zamykana, która eliminuje również nieprzyjemne zapachy.

Kuweta dla kota musi stać w miejscu ustronnym, ponieważ koty potrzebują spokoju podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Poza tym dostęp do kuwety powinien być łatwy dla małego zwierzaka. Warto także zaznaczyć, że kuweta dla kota nie powinna stać blisko kocich misek z pokarmem,  ani w miejscu często używanym przez domowników. Najlepiej do tego nadaje się zaciszne miejsce w łazience. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór kocich grysików kuwetowych: żwirki tradycyjne, zbrylające, silikonowe, a nawet drewniane, które wykonane są ze sprasowanych trocin. Niektóre z nich są dostępne w wersjach zapachowych.

Jaka karma dla kota?

Odpowiednio dobrana karma dla kota, poza względami zdrowotnymi i szczupłą sylwetką zwierzaka, wpływa na mniejszą ilość wypadającej mu sierści. Dobór karmy jest jednak zależny od stanu zdrowia kota oraz jego preferencji smakowych. Niemniej jednak podstawową karmą dla kota powinna być ta mokra (dostępna w puszkach lub saszetkach), a karma sucha może ją jedynie czasami uzupełniać. Co do suchych karm – z czasem utleniają się, tracą smak i właściwości. Dlatego tak ważne jest odpowiednie jej przechowywanie. Jeśli kupiliśmy 7 kg karmy, aktualnie używaną część odsypmy do mniejszego pojemnika, a resztę zabezpieczmy i upewnijmy się, że jest szczelna. Kot może też wcale nie chcieć zjeść takiej zwietrzałej karmy, więc nasza długoterminowa inwestycja w kilkukilogramową porcję karmy może okazać się chybiona.

Jaką miskę dla kota wybrać?

Koty, ze względu na mało wystające pyszczki, powinny mieć niezbyt głębokie miski (w przeciwieństwie do psów). Pupil powinien mieć osobną miseczkę z wodą i osobną na karmę. Istotne jest również umiejscowienie misek – zawsze powinny stać daleko od kuwety. Pamiętajcie, że koty to bardzo czyste stworzenia i nie lubią one jeść w tym samym miejscu, w którym się załatwiają.

Jakie legowisko dla kota?

Posłanie dla kota powinno być miejscem, w którym zwierzę poczuje się bezpiecznie. Może być to stary, wiklinowych koszyk, gotowy koci domek albo transporter. Tak naprawdę koty bardzo często wybierają sobie za legowisko miejsca, które w ogóle nie przyszłyby nam do głowy, że można tam wygodnie spać np. na parapecie, pod którym jest kaloryfer, na starym, dużym telewizorze, na lodówce. Wszystkie te miejsca łączy to, że są źródłami ciepła. Koty uwielbiają się wygrzewać, dlatego ustawienie legowiska np. przy gorącej rurze może być strzałem w dziesiątkę. Jest też duże prawdopodobieństwo, że kot podejmie również próbę ulokowania się w naszym łóżku. Pamiętajmy jednak, że jeśli nauczymy małego kota, że może być w jakichś miejscach, to bardzo trudno będzie go tego oduczyć, gdy będzie już dorosły.

Najogólniej mówiąc, koty są zwierzętami, dla których bardzo ważne jest terytorium, przywiązują się do niego, zaznaczają swoją przestrzeń podczas rui. W domu, w którym jest kot, przestrzeń powinna być podzielona tak, aby uwzględniała zapotrzebowania kota. Kocie terytorium dzieli się na cztery najważniejsze obszary: strefę odpoczynku, karmienia, zabawy i sanitarną. Człowiek powinien uszanować taki porządek, ponieważ zmiany mogą spowodować pojawienie się problemów w zachowaniu kota.

 

Komentarze

Dodaj komentarz